לימוד PHP » יצירת קובץ PHP כולל תבנית HTML התחלתית

יצירת קובץ PHP כולל תבנית HTML התחלתית

יוחאי ירמיהונכתב ע"י יוחאי ירמיהו

בשיעור הקודם למדנו מה זה PHP ודיברנו בקצרה על יצירת קוד PHP. בנוסף הבנו שעל מנת שנוכל לעשות שימוש ב-PHP יש צורך בשרת אחסון אתרים ובדומיין או בהתקנת תוכנה על המחשב שתאפשר שימוש ב-PHP.

ולאחר שעברתם את השלב הזה ואתם יכולים לעשות שימוש ב-PHP כעת מה שנותר לעשות זה להתחיל ליצור את הקובץ PHP הראשון שלנו ולהבין איך עובדים איתו.

איך לבנות אתר בחינם בשעה וחצי?

יש לי הצעה מעניינת עבורך, יצרתי הדרכה מלאה של למעלה משעה וחצי שתלמד אותך איך לבנות אתר מ-0 בחינם כולל רכישת אחסון ודומיין. נשמע מעניין? אשמח לשלוח לך אותה למייל.

יצירת קובץ PHP

אז אנחנו מתחילים, יצירת קובץ PHP היא פעולה מאוד פשוטה וכל מה שאתם צריכים לעשות זה ליצור/לפתוח קובץ txt חדש לבחור לו שם ולשנות את הסיומת של השם ל-php.

במידה ואתם מעלים את הקובץ אל אחסון או במידה ואתם משתמשים בו בתיקייה על המחשב שמאפשרת טעינת קוד PHP אז בדרך כלל עדיף לקרוא לקובץ index.php כי ברגע שתיכנסו אל התיקייה גם ללא הכנסת השם של הקובץ בשם התיקייה הקובץ עדיין ייטען באופן אוטומטי רק על ידי כניסה לתיקיית הדומיין/אתר (קובץ index.php מוגדר באופן אוטומטי כעמוד הראשי של הדומיין).

על מנת לוודא שהעמוד נטען בהצלחה פשוט תערכו את הקובץ ותכניסו לתוכו איזשהו קוד ולא משנה מה הקוד וכאשר אתם נכנסים לעמוד יש לוודא שהוא טוען את הקוד בדפדפן הגלישה (כרום, פיירפוקס וכו'…).

יצירת מבנה עמוד ב-HTML

שפת PHP בדרך כלל משתלבת עם קוד HTML בעמוד. במרבית המקרים העמוד יהיה בנוי באמצעות קוד HTML וכאשר אנחנו רוצים ליצור קוד יותר דינאמי וקוד משתנה לפי פעולות מסוימות של המשתמש נוכל לעשות זאת באמצעות PHP.

אומנם לא חובה להכניס קוד HTML ואפשר להשתמש רק ב-PHP אבל בסוף המטרה שלנו היא ליצור אתרים באופן מעשי ולכן נרצה לעבוד עם עמוד HTML ובתוכו להשתמש בקוד PHP.

אם אתם עדיין לא למדתם HTML אז מומלץ להתחיל את תהליך הלמידה על ידי למידת HTML באתר HTML ישראל ורצוי גם ללמוד CSS באתר CSS ישראל לפני שאתם מתחילים ללמוד PHP כאן.

במסגרת הלימוד באתר אנחנו נשלב לעיתים גם קוד HTML וקוד CSS ללא הסבר נרחב לפעולות האלו ולכן רצוי להגיע עם ידע מעשי בשפות אלו לפני שאתם מתחילים ללמוד PHP.

לאחר שהבנו מה הסף שצריך בשביל להתחיל נכניס לתוך העמוד PHP את הקוד HTML הבא שמכיל מבנה עמוד פשוט ב-HTML. דרך אגב אפשר לראות מידע נוסף על מבנה דף HTML בסיסי בעמוד הבא.


<!DOCTYPE html>
<html lang="he-IL" dir="rtl">
<head>
	<meta charset="utf-8" />
	<title>הכנס כאן את כותרת העמוד</title>
	<meta name="description" content="הכנס כאן את תיאור העמוד" />
	<meta name="viewport" content="width=device-width, initial-scale=1" />
	<meta name="format-detection" content="telephone=no" />
</head>
<body>

    Your Content Goes Here

</body>
</html>

עוד הערה חשובה שכדאי לציין, אתם יכולים להשתמש בקוד HTML בעמוד PHP אבל לא ניתן להשתמש בקוד PHP בעמוד HTML. על מנת שקוד PHP יעבוד הדף חייב להיות עם סיומת PHP בשם הקובץ והקובץ חייב להיות על שרת שיכול להריץ קוד PHP.

הוספת קוד PHP לעמוד

לאחר הוספת קוד HTML לעמוד PHP שיצרנו כעת מה שאנחנו רוצים לעשות זה לייצא תוכן לעמוד. בתכלס את הדוגמא מתחת אפשר ליצור גם בקוד HTML אבל רק כדי להבין איך כותבים קוד PHP ניצור את התוכן באמצעות PHP.

אחת הפקודות הנפוצות ליצוא של תוכן באמצעות קוד PHP היא פקודות echo ונשתמש בה על מנת ליצור תוכן שיופיע בתוך תגית כותרת בעמוד במקום השורה של "Your Content Goes Here" בקוד שהצגנו מעל  בתבנית ה-HTML הבסיסית.

חשוב לזכור שכאשר אנחנו מתחילים קוד PHP אנחנו מתחילים אותו עם סימן פתיחה של <?php ואנחנו סוגרים את הקוד עם הסימן <? כפי שמופיע בדוגמא מתחת. את הקוד אנחנו נכניס לתוך כותרת <h1> שהיא כותרת ראשית לעמוד.

<h1><?php echo "כותרות ראשונה בעמוד"; ?></h1>

שימו לב שלאחר התגית של echo יש לנו גרשיים בין הטקסט שאנחנו רוצים להכניס לעמוד ולאחר מכן יש את הסימן ; שהוא סימן המסמל את סיום השורה של הקוד שהרצנו.

אלו הם כללים שאנחנו נצטרך להכיר כאשר אנחנו יוצרים קוד בעמוד אבל נדבר על זה יותר בהרחבה בהמשך. מתחת אתם יכולים לראות איך יופיע הקוד בעמוד עצמו.

כותרות ראשונה בעמוד

ואם אנחנו משלבים את הקוד בתוך העמוד HTML ההתחלתי או במידה והסתבכתם ואתם רוצים לעשות העתק הדבק לכל הקוד שהוצג כאן תוכל פשוט לראות איך זה נראה ולהעתיק את הקוד מתחת.


<!DOCTYPE html>
<html lang="he-IL" dir="rtl">
<head>
	<meta charset="utf-8" />
	<title>הכנס כאן את כותרת העמוד</title>
	<meta name="description" content="הכנס כאן את תיאור העמוד" />
	<meta name="viewport" content="width=device-width, initial-scale=1" />
	<meta name="format-detection" content="telephone=no" />
</head>
<body>

    <h1><?php echo "כותרות ראשונה בעמוד"; ?></h1>

</body>
</html>

עוד לא צפיתם בהדרכה? זה בחינם!

 אני רוצה ללמד אתכם לבנות אתר אחד בחינם. מדובר על הדרכה של למעלה משעה וחצי שבה אני אלמד אותך מ-0 לבנות אתר כולל רכישת אחסון ודומיין. לקבלת ההדרכה למייל באופן מיידי יש להשאיר פרטים מתחת.

אם אהבתם את המדריך ואתם רוצים לשתף אותו ניתן לעשות זאת על ידי לחיצה על כפתורי השיתוף מתחת:

כלי נגישות